Vaše vozidlo nemusí být vybaveno náhradním kolem. Souprava pro nouzovou opravu tedy vystačí pouze k opravě jedné píchlé pneumatiky.
Souprava je umístěna v prohlubni rezervního kola.
Všeobecné informace
POZOR:
V závislosti na typu a rozsahu poškození pneumatiky je možné některé pneumatiky utěsnit pouze částečně, případně je není možné utěsnit vůbec. Ztráta tlaku v pneumatice může mít vliv na ovladatelnost vozidla a vést ke ztrátě kontroly nad vozidlem
POZOR:
Soupravu nepoužívejte, pokud byla pneumatika již dříve poškozena, například podhuštěná při jízdě.
POZOR:
Nepoužívejte soupravu na samonosné pneumatiky s možností nouzové jízdy po defektu.
POZOR:
Nesnažte se utěsnit defekt na boční stěně pneumatiky. |
Souprava na opravu pneumatiky utěsní většinu poškození pneumatiky (s průměrem až do šesti milimetrů, 1/4 palce) a dočasně obnoví pojízdnost.
Při používání soupravy dodržujte následující pravidla:
- Jeďte opatrně a neprovádějte žádné náhlé jízdní manévry, zvláště pokud je vozidlo těžce naloženo nebo táhne přívěs.
- Tato souprava vám umožní provést nouzovou dočasnou opravu a pokračovat v cestě k nejbližšímu prodejci vozidel nebo pneumatik, nebo ujet vzdálenost maximálně 200 kilometrů.
- Nepřekračujte maximální rychlost 80 km/h (50 mil/h).
- Chraňte soupravu před dětmi.
- Soupravu používejte, pouze pokud se okolní teplota pohybuje v rozsahu -40 °C (-40 °F) a +70 °C (+158 °F).
Použití soupravy
POZOR:
Stlačený vzduch se může chovat jako výbušnina nebo raketové palivo.
POZOR:
Pokud je souprava na opravu pneumatiky v provozu, nikdy ji nenechávejte bez dozoru. |
UPOZORNĚNÍ:
Nenechávejte kompresor pracovat déle než 10 minut. |
Poznámka:
Soupravu používejte pouze pro vozidla, ke kterým byla dodána.
- Zaparkujte vaše vozidlo na krajnici tak, abyste nebránili plynulosti provozu a abyste mohli použít soupravu bez ohrožení vaší osoby.
- I v případě, že stojíte na rovné silnici, zatáhněte parkovací brzdu, aby bylo zajištěno, že nedojde k pohybu vozidla.
- Nesnažte se vytáhnout cizí předměty (jako např. hřebíky nebo šrouby), které prorazily pneumatiku.
- Při používání soupravy nechte běžet motor, ne však tehdy, pokud je vozidlo v uzavřených nebo špatně větraných prostorách (např. uvnitř budovy). Za těchto podmínek zapněte kompresor při vypnutém motoru.
- Lahev s těsnicí hmotou vyměňte za novou dříve, než uplyne její doba použitelnosti (viz horní část lahve).
- Informujte všechny ostatní uživatele vozidla, že pneumatika byla dočasně utěsněna pomocí soupravy pro nouzovou opravu pneumatik. Upozorněte je, že je nutné dodržovat zvláštní jízdní podmínky.
Huštění pneumatiky
POZOR:
Před nahuštěním zkontrolujte boční stěny pneumatiky. Pokud jsou zde nějaké praskliny, boule nebo podobné poškození, pneumatiku nenafukujte.
POZOR:
Při huštění kompresorem nestůjte přímo vedle pneumatiky.
POZOR:
Sledujte boční stěnu pneumatiky. Pokud se objeví jakékoli praskliny, boule nebo podobné poškození, vypněte kompresor a nechte vzduch uniknout přetlakovým ventilem B. Nepokračujte v jízdě na této pneumatice.
POZOR:
Těsnicí hmota obsahuje přírodní latexovou gumu. Vyvarujte se kontaktu s kůží a oděvem. Dojde-li k tomu, opláchněte postižená místa ihned velkým množstvím vody. Pokud zaznamenáte jakoukoli nežádoucí reakci, vyhledejte lékaře.
POZOR:
Pokud tlak vzduchu v pneumatice nedosáhne 180 kPa (1,8 bar 26 psi) do 10 minut, bude pneumatika zřejmě poškozena natolik, že dočasná oprava není možná. V takovém případě nepokračujte v jízdě s touto pneumatikou.
POZOR:
Našroubováním lahve do držáku se propíchne těsnění na lahvi. Neodšroubovávejte láhev z držáku, protože by unikla těsnicí hmota. |

A Ochranná čepička B Tlakový pojistný ventil C Hadice D Oranžové víko E Držák lahve F Měřič tlaku G Napájecí zástrčka s kabelem H Spínač kompresoru I Nálepka J Víko lahve K Lahev s těsnicí hmotou
|
- Otevřete víko soupravy na opravu pneumatiky.
- Ze skříňky sloupněte nálepku I upozorňující na maximální povolenou rychlost 80 km/h (50 mil/h) a nalepte ji na přístrojovou desku tak, aby na ni řidič viděl. Ujistěte se, že nálepka nezakrývá nic důležitého.
- Vyndejte ze soupravy hadici C a napájecí zástrčku s kabelem G.
- Odšroubujte oranžové víko D a víko lahve J.
- Našroubujte lahev s těsnicí hmotou K po směru hodinových ručiček do držáku lahve E a plně ji dotáhněte.
- Z poškozené pneumatiky sundejte čepičku ventilku.
- Sejměte ochrannou čepičku A z hadice C a našroubujte hadici C pevně na ventilek poškozené pneumatiky.
- Dejte pozor, aby byl spínač kompresoru H v poloze 0.
- Napájecí zástrčku G zastrčte do zásuvky zapalovače cigaret nebo do přídavné elektrické zásuvky. Viz
Cigar Lighter
.
Viz
Auxiliary Power Points
.
- Nastartujte motor.
- Přepněte spínač kompresoru H do polohy 1.
- Nenafukujte pneumatiku déle než 10 minut na tlak minimálně 180 kPa (1,8 bar 26 psi) a maximálně 350 kPa (3,5 bar 51 psi). Přepněte spínač kompresoru H do polohy 0 a zkontrolujte tlak vzduchu v pneumatice pomocí měřiče tlaku F.
Poznámka:
Při čerpání těsnicí hmoty ventilkem pneumatiky může tlak vzrůst až na 600 kPA (6 bar 87 psi), ale asi po 30 sekundách znovu klesne.
Poznámka:
Po vypnutí kompresoru můžete slyšet vzduch unikající z poškozené pneumatiky. To je normální a lze to ignorovat za předpokladu, že byl dosažen stanovený minimální tlak v pneumatice.
- Napájecí zástrčku G vytáhněte ze zásuvky zapalovače cigaret nebo z přídavné elektrické zásuvky.
- Rychle odšroubujte hadici C z ventilku pneumatiky a znovu nasaďte ochrannou čepičku A. Čepičku ventilku znovu utáhněte
Poznámka:
Z hadice C může při odpojování vytéct nebo vystříknout zbytek těsnicí hmoty. To je normální.
- Lahev s těsnicí hmotou K nechte v držáku lahve E.
- Dbejte na to, aby souprava, víko lahve a oranžové víko byly bezpečně uložené ve vozidle, ale stále snadno přístupné. Soupravu budete potřebovat znovu, až budete kontrolovat tlak v pneumatice.
- Okamžitě ujeďte asi tři kilometry, aby těsnicí hmota mohla utěsnit poškozené místo.
POZOR:
Pokud během jízdy zaznamenáte silné vibrace, neklidné řízení nebo různé zvuky, snižte rychlost a dojeďte opatrně na místo, kde můžete vozidlo bezpečně zastavit. Překontrolujte pneumatiku a tlak vzduchu. Pokud je tlak v pneumatice nižší než 130 kPa (1,3 bar 19 psi) nebo pokud jsou vidět nějaké praskliny, boule nebo podobné poškození, nepokračujte v jízdě s touto pneumatikou. |
Kontrola tlaku v pneumatikách
- Po ujetí přibližně 3 kilometrů vozidlo zastavte. Zkontrolujte a v případě potřeby upravte tlak v poškozené pneumatice.
- Připojte soupravu a pomocí měřiče tlaku F zjistěte tlak v pneumatice.
- Pokud je tlak v pneumatice naplněné těsnicí hmotou 130 kPa (1,3 bar 19 psi) nebo vyšší, upravte tlak podle specifikace. Viz
.
- Postup huštění ještě jednou zopakujte pro dohuštění pneumatiky.
- Pomocí měřiče tlaku F znovu zkontrolujte tlak v pneumatice. Pokud je tlak v pneumatice příliš vysoký, vyfoukněte pneumatiku na předepsaný tlak pomocí pojistného ventilu B.
- Poté, co jste nahustili pneumatiku na předepsaný tlak, přepněte spínač kompresoru H do polohy 0, vytáhněte napájecí zástrčku G ze zásuvky, odšroubujte hadici C, utáhněte čepičku ventilku a nasaďte zpět ochrannou čepičku A.
- Nechte lahev s těsnicí hmotou K v držáku lahve E a bezpečně uložte soupravu na její původní místo.
- Jeďte k nejbližšímu pneuservisu a nechte si poškozenou pneumatiku vyměnit. Před stažením pneumatiky z ráfku informujte technika v pneuservisu, že pneumatika obsahuje těsnicí hmotu. Použitou lahev s těsnicí hmotou K a hadici C co nejdříve vyměňte.
Poznámka:
Upozorňujeme, že tato souprava umožňuje pouze jízdu na krátkou vzdálenost. Předpisy týkající se oprav pneumatiky pomocí soupravy pro nouzovou opravu pneumatik se mohou v jednotlivých zemích lišit. Požádejte o radu ve vašem pneuservisu.
POZOR:
Před jízdou se ujistěte, že je pneumatika nahuštěna doporučenou hodnotou tlaku. Viz
.
Dokud nebude utěsněná pneumatika vyměněna, tlak vzduchu v pneumatice sledujte. |
Prázdné lahve od těsnicí hmoty je možné likvidovat s běžným domovním odpadem. Zbytky těsnicí hmoty vraťte svému dealerovi nebo je zlikvidujte v souladu s místními předpisy pro likvidaci odpadů.