Napęd na wszystkie koła wykorzystuje wszystkie cztery koła do napędzania pojazdu. Dzięki temu zwiększa się przyczepność, umożliwiając jazdę w warunkach drogowych i terenowych, z którymi nie poradziłyby sobie pojazdy z konwencjonalnym napędem na jedną oś. Układ napędu na wszystkie koła włącza się, gdy jest potrzebny, i nie wymaga interwencji kierowcy.
Wskazówka:   W przypadku wystąpienia usterki napędu na wszystkie koła, na wyświetlaczu informacyjnym ukaże się komunikat ostrzegawczy.   Patrz   Komunikaty informacyjne.  Usterka napędu na wszystkie koła prowadzi do domyślnego przejścia układu w tryb napędu na przednie koła. Jeżeli zostanie wyświetlony ten komunikat ostrzegawczy, niezwłocznie zleć naprawę pojazdu Autoryzowanemu Dealerowi.
Wskazówka:   W przypadku przegrzania układu napędu na wszystkie koła, na wyświetlaczu informacyjnym ukaże się komunikat ostrzegawczy.   Patrz   Komunikaty informacyjne.  Może do tego dojść, jeżeli pojazd był wykorzystywany do jazdy w warunkach ekstremalnych, z nadmiernym poślizgiem kół, np. po głębokim piasku. Aby jak najszybciej przywrócić normalne działanie napędu na wszystkie koła, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu i wyłącz silnik na okres przynajmniej 10 minut. Po ponownym uruchomieniu silnika i odpowiednim schłodzeniu układu napędu na wszystkie koła komunikat ostrzegawczy znika, a układ napędu na wszystkie koła powraca do normalnego działania.
Nie montuj koła zapasowego o innym rozmiarze, niż koło należące do wyposażenia. W przypadku zamontowania miniopony, układ napędu na wszystkie koła może wyłączyć się automatycznie i przejść w tryb napędu na przednie koła, aby ochronić elementy zespołu napędowego. Zostanie to zasygnalizowane za pomocą komunikatu ostrzegawczego na wyświetlaczu informacyjnym   Patrz   Komunikaty informacyjne.  Jeśli na wyświetlaczu informacyjnym pojawi się komunikat ostrzegawczy na skutek korzystania z koła zapasowego, powinien on zniknąć po zamontowaniu naprawionego lub nowego, zwykłego koła jezdnego i wyłączeniu oraz ponownym włączeniu zapłonu. Zalecamy jak najszybsze zamontowanie naprawionego lub wymienionego koła jezdnego. Znaczne różnice w rozmiarach opon między przednią a tylną osią mogą powodować, że układ napędu na wszystkie koła przestanie działać i przejdzie domyślnie w tryb napędu na przednie koła, lub doprowadzić do uszkodzenia układu napędu na wszystkie koła.
Jazda po śniegu i lodzie
OSTRZEŻENIE   OSTRZEŻENIE:  Jeżeli poruszasz się po śliskiej powierzchni, która wymaga zastosowania linek lub łańcuchów do opon, niezwykle istotne jest, aby jechać ostrożnie. Utrzymuj niską prędkość, bierz pod uwagę dłuższą drogę hamowania i unikaj gwałtownych manewrów, aby zmniejszyć ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, co mogłoby prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Jeżeli tył pojazdu wpada w poślizg podczas pokonywania zakrętów, manewruj zgodnie z kierunkiem poślizgu, aż odzyskasz kontrolę nad pojazdem.

Wskazówka:   Nadmierny poślizg kół może prowadzić do uszkodzenia zespołu napędowego.
Pojazdy z napędem na wszystkie koła mają przewagę nad pojazdami z napędem na jedną oś przy jeździe po śniegu i lodzie, ale mogą wpadać w poślizg tak samo jak wszystkie inne pojazdy.
Jeżeli pojazd wpada w poślizg podczas jazdy po ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni, obracaj kierownicę zgodnie z kierunkiem poślizgu, aż odzyskasz kontrolę nad pojazdem.
Unikaj gwałtownego zwiększania mocy i szybkich zmian kierunku na śniegu i lodzie. Podczas ruszania z miejsca wolno i płynnie wciskaj pedał przyspiesznika.
Unikaj również nagłego hamowania. Mimo iż pojazd z napędem na wszystkie koła może przyspieszać lepiej niż pojazd z napędem na jedną oś na śniegu i lodzie, nie zatrzyma się szybciej, ponieważ, tak jak w przypadku innych pojazdów, hamowanie następuje na wszystkich czterech kołach. Nie przeceniaj swoich możliwości w trudnych warunkach drogowych.
Pamiętaj, aby zachować dostateczny odstęp od innych pojazdów, by umożliwić bezpieczne zatrzymanie się. Jedź wolniej niż zwykle i staraj się korzystać z niższego biegu. W sytuacjach awaryjnego hamowania wciskaj hamulec miarowo. Ponieważ Twój pojazd jest wyposażony w układ ABS działający na cztery koła, nie „pompuj” hamulców.   Patrz   Wskazówki dotyczące jazdy z układem zapobiegającym blokowaniu kół podczas hamowania.  , aby uzyskać więcej informacji na temat działania układu zapobiegającego blokowaniu kół podczas hamowania (ABS).